Bu Kediler Ne Söylüyor

Patili dostlarımızla konuşmak belki mümkün değil; ancak onlarla iletişime geçmenin, onları anlamının birçok yolu var. Sevimli dostlarımız hislerini, anlatmak istediklerini çeşitli beden hareketleri ile sergileyebiliyor. İnsanlar için bunlar mimikler ve jestlerle olurken patili dostlarımız da tepkilerini, hislerini kuyruk, göz, kulak hareketleri ya da bedenin spesifik olarak aldığı şekillerle ve yollarla bizlere içgüdüsel olarak anlatıyor.

Tabii kedilerin beden dilini anlamamız, onlarla iletişim kurabilmemiz için oldukça önemli. Biz de bu nedenle kedilerin en sık verdiği tepkilerden ve yaptığı hareketlerden yola çıkarak sizi bu konuda aydınlatmak istedik. Buyurun kedilerin hareketlerinin anlamlarına birlikte göz atalım!

1. Bacaklara Dolanma, Sürtünme

Sürtünmeyi çok seven kediler bunu bir de gırlayarak yapıyorlarsa işte o zaman keyiflerinin yerinde olduğunu düşünebilirsiniz. Bacaklarınıza önce burnunu değdirip ardından yanağını, kulağını ve vücudunu size sürtüyorsa yani kendini okşatmaya çalışıyorsa buna bir selamlaşma yöntemi diyebiliriz.

2. Gözleri Yarım veya Tam Kısma

Patili dostunuz yavaşça gözlerini yarım kısıyorsa ve kafasını bir tarafa çeviriyorsa şanslısınız. Çünkü bu davranış kedinin kendini yanınızda rahat hissettiğine işarettir. Aynı zamanda sizin onun için bir tehdit olmadığınızı da anlatıyor olabilir.

3. Kulakların Geriye Doğru Yatması

Kedilerde kulakların arkaya doğru yatması hareketi stres altında olduklarını ya da bir şeyden korktuklarını ifade eder. Böyle bir durumda onlara rahatlayabilecekleri bir ortam sunmak iyi olabilir. Mesela ortamda onu rahatsız ettiğini düşündüğünüz bir ses varsa sese engel olabilir ya da bir obje varsa objeyi ortadan kaldırabilirsiniz. Alternatif olarak her an oradan uzaklaşabilecekleri ve saklanabilecekleri bir ortam sunmanız onları rahatlatır.

4. Bir Yeri Yoğurma

Sevimli patileriyle bir yeri yoğuruyormuş gibi art arda tekrarladıkları bu hareket, yavru kediler ve yetişkin kediler tarafından oldukça sık yapılır. Kedilerin içgüdüsel olarak yaptıkları yoğurma hareketi özellikle onların yavruluk döneminde annelerini emerken süt üretimini artırmak için yaptıkları hareketlerden biridir. Bu nedenle kedilerde yoğurma hareketi, onların rahat ve huzurlu bir şekilde mayışmasıyla son bulur. Ardından güzel bir uyku çekebilirler.

Bir minderi, yumuşak bir zemini yoğuran bir kedi gördüğünüzde onunla mayışabilir, uyuyabilir ya da onu sevebilirsiniz.

5. Yan Dönüp Göbeğini Gösterme Hareketi

Kedilerde bu hareketi göbek gösterme hareketiyle karıştırmamak gerekir. Aksi halde patili dostunuza el, kol uzatarak onu sevmeye çalışabilir ve onun sizi ısırmasına neden olabilirsiniz. Çünkü burada kedi, sizin varlığınızdan memnun olduğunu anlatmaya çalışıyor ve yanınızda kendini rahat hissediyor olabilir.

Ancak bu his, sizin onun vücudunu özellikle de dokunulmasından hoşlanmadığı göbeğini elinizle sevebilmeniz anlamına gelmeyebilir. Yani bu durumda onun göbeğine dokunmanız onun bu güvenini suistimal etmenize neden olabilir. Bu nedenle kedi yarım bir şekilde göbeğini açtığında onun başını birkaç kez okşayabilirsiniz. Ayrıca onunla hafif bir ses tonu ile konuşarak sevginizi paylaşabilir ve güven bağınızı güçlendirebilirsiniz.

6. Kuyruğun Dikleşmesi

Kedilerin kuyruk hareketleri bize aslında çok şey anlatır. Kediler tarafından sıklıkla yapılan kuyruk hareketlerinden biri de kuyruğun yere doksan derece olacak şekilde yukarı kalkmasıdır. Görünürde asi bir davranış gibi görünse de rahatlayabilirsiniz. Çünkü bu hareket onların o an heyecanlı, hatta mutlu oldukları anlamına gelir. Yani kuyruğu dik bir kedi gördüğünüzde onun başını okşamamak için hiçbir nedeniniz yok.

7. Kuyruğun Kabarması ve Deve Hörgücü

Dümdüz dik bir kuyruk, kediler için olumlu hislerin karşılığı olsa da kabaran bir dik kuyruk çok da iyi hislerin habercisi olmayabilir. Bu hareket sevimli dostunuzun bir şeye sinirlendiğinin ve her an atağa geçebileceğinin işaretçisi olabilir. Hatta beraberinde deve hörgücüne benzer bir şekilde vücudunu kabartması hareketini de yaparsa şaşırmamak gerekir.

Bu durumdaki bir kediyi sevmeye çalışmak onun rahatsız olmasına neden olabilir. Aynı zamanda kediler farklı bir kedi gördüklerinde de bu şekilde tepki verebilir ve alanlarını korumak isteyebilirler. Bu noktada yapabileceğiniz en doğru hareket, ortamda onun için bir tehdit olup olmadığını anlamak ve siniri yatışana kadar sakince beklemektir. Kuyruğu kabarmış bir kediye yapacağınız herhangi bir ani hareket onun daha fazla korkmasına neden olabilir.

8. Sırt Üstü Yatarak Göbeği Açma

Bir kedi, sırtını yere koyarak göbeğini yani dokundurmaktan pek de hoşlanmadığı bölgesini açıyorsa, hatta bir de patilerini oynatıyorsa buna çok derin anlamlar yükleyebilirsiniz. Çünkü bir kedi yalnızca güvende ve mutlu hissettiğinde bu hareketi yapar. Aynı zamanda onu sevmenizi ve onunla oyun oynamanızı da istiyor olabilir.

Kedilerin beden dillerini okuyarak, onların ruh hallerini, ne hissettiklerini anlayabilir ve onlarla iletişim kurmayı kolaylaştırabilirsiniz. Ayrıca onlara bir dertleri olduğunda yardım da edebilirsiniz. Bunun için semtinizde sıklıkla gördüğünüz bir kedinin huzursuz olduğunu düşündüğünüzde SemtPati uygulamasının Semt Sakinleri bölümünden patili dostlarımızın genel sağlık durumlarını takip edebilir ve gerekli durumlarda İBB Veterinerlik Hizmetleri'nden destek alabilirsiniz.

Ayrıca dilerseniz köpeklerin kuyruklarının ne ifade ettiğini, sizin için hazırladığımız yazımızdan öğrenebilirsiniz.