Köpeklerin Kuyrukları Ne Anlama Gelir

Bazen neşemizi yerine getiren, bazen hüznümüze ortak olan dostlarımız bizlere bir şeyler anlatmak isteyebiliyor. Bunu yaparken havlayabildikleri ya da duruşlarını değiştirebildikleri gibi kuyruklarını da oynatabiliyorlar. Peki, köpeklerin kuyruk hareketlerinin ne anlama geldiğini biliyor musunuz?

Köpekler Kuyruklarını Neden Sallar?

Köpekler, dertlerini anlatabilmek için zaman zaman kuyruklarına başvuruyor. Kimi zaman buna hal ve hareketleri de eşlik ediyor. Örneğin kuyruk sallayarak farklı bir köpekle selamlaşabiliyorlar ya da mutlu olduklarını anlatabiliyorlar.

Köpeklerin genel olarak kuyrukları ile anlatmak istedikleri 5 farklı durum bulunuyor. Bunlar şöyle:

  • Dik Daireler: Köpekler kuyruklarını dik hale getirip daireler çiziyorsa çoğunlukla bu mutlu oldukları anlamına geliyor. Özellikle sevgiyle yaklaşıldığında ya da başka bir patili dostları ile eğleniyorlarsa bu hareketi sıkça yapıyorlar. Ayrıca bu harekete zaman zaman helikopter kuyruk denildiği de oluyor.
  • Kısalan Kuyruk: Köpekler, bir şeylerden şüphelendiklerinde alarm durumuna geçiyorlar. Bunu da kuyruklarını geriye doğru uzatıp yere yaklaştırarak hissettiriyorlar. Bu hareketi genellikle bir şeyleri anlayamadıklarında yapıyorlar.
  • Uzayan Kuyruk: Köpekler ön ayaklarını kırıp kuyruklarını yukarıya doğru uzattıklarında genel olarak oyun oynamak istediklerini anlatıyorlar. Genellikle de insanların el hareketleri ile etkileşime girip hoplayıp zıplayabiliyorlar.
  • İçe Kapanan Kuyruk: Köpekler bir şeylerden korktuklarında ya da yanlış bir şey yaptıklarını düşündüklerinde kuyruklarını arka ayaklarını arasına doğru eğiyor. Böyle bir durumda köpeklere sakince yaklaşmak gerekiyor.
  • Paralel Kuyruk: Köpekler; mama, su ya da herhangi başka bir şeyler ararken kuyruklarını geriye doğru uzatıyor. Arayan kuyruk gibi farklı isimlerle de anılan bu pozisyonda köpekler, aradıkları şeyi ya da ilgilenecek başka bir şeyi bulana kadar genellikle yere bakıyor.

Son olarak Akita Inu gibi bazı köpek cinslerinin kuyrukları oldukça özel bir yapıya sahip olabiliyor. Bu nedenle de kuyruk hareketlerini anlamak ve bir mana çıkarmak oldukça zorlaşabiliyor.