Kedilerin Sinirli Olduklarını Nasıl Anlarız

Kediler; dakikalar içinde çeşitli duyguları art arda hissedebilirler. Hissettiklerini ise beden dillerine yansıtırlar. Bu noktada onları tanımak ve vücut dillerini yorumlayabilmek, onlarla olan yaşamımız için önemlidir. Çünkü sinirli olan patili dostunuza yaklaşmanız onu daha fazla sinirlendirerek ruhsal durumunu olumsuz etkileyebilir ve siz de bu sinir halinden zarar görebilirsiniz. Bunun yanı sıra aranızdaki iletişim zedelenebilir.

Biz de bu nedenle yazımızda “Sinirli kedi davranışları nelerdir ve kedinin sinirli olduğu vücut dilinden nasıl anlaşılır?” sorularını yanıtlamak istiyoruz. Ancak öncesinde sevimli dostlarımızı nelerin kızdırdığını bilmekte fayda var.

Kedileri Ne Sinirlendirir?

Patili dostlarımız çok sayıda nedenden dolayı sinirlenebilir ve sonrasında saldırgan tavırlar sergileyebilirler. Bu nedenlerin en yaygınlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

● Aç kalmaları ● Birisi tarafından ya da bir gürültü nedeniyle rahatsız edilmeleri ● Tuvalet ihtiyaçlarını giderememeleri ● Kuş, böcek, fare, sinek gibi hayvan veya onların avcı kimliklerini harekete geçirecek bir obje görmeleri (fare oyuncak gibi) ● Sevilmek istenmedikleri zaman onlarla temasa geçilmesi

Temel olarak kedilerin sinirlenmesi bu sebeplerle mümkün olsa da spesifik olarak her kedinin sinirlendiği belli başlı konular olabilir. Dostunuzu yakından tanıyarak onun özellikle nelere sinirlendiğini zaman içinde anlayabilirsiniz.

Kedilerin Sinirli Olduklarını Gösteren İşaretler Nelerdir?

Kedilerin sinirlendiğini anlamak aslında çok da zor sayılmaz. Bunu çıkardığı seslerden, duyu organlarının aldığı şekillerden anlamanız mümkün. Kedilerin sinirli olduklarını gösteren bazı işaretler şu şekilde:

- Hızlı Bir Şekilde Sallanan Kuyruk

Kedilerin kuyrukları onların hisleri konusunda çok sayıda ipucu barındırır. Kuyruğunu yavaşça sabit bir tempoda sallaması kedinin kendisini tehdit altında hissettiğini gösterir. Bu nedenle etrafını dikkatli bir şekilde analiz eder. Bu süreçte kuyruğunu sallarken hızını artırması onun sinirlendiğini gösteren önemli işaretlerden biridir. Ayrıca buna kuyruğunu yere vurması da eşlik edebilir.

- Açılan Göz Kapakları ve Büyüyen Göz Bebekleri

Patili dostunuzun gözleri onun duygularını ele veren duyu organlarından biridir. Mesela dostunuz gözlerini kısıyorsa şanslısınız. Dostunuz size güveniyor ve yanınızda kendini rahat hissediyor demektir. Ancak açılan göz kapakları, büyüyen göz bebekleri pek de iyiye işaret sayılmaz. Böyle bir durumda dostunuzun yanından geçici bir süreliğine ayrılmanız iyi olabilir.

- Tıslama ve İnce Ses

“Sinirli kedi davranışları nedir?” diye sorsak ilk vereceğiniz cevapların tıslama veya hırıltı olduğunu duyar gibiyiz. Evet, kedilerin duygu durumunu çıkardığı seslerden anlayabilirsiniz. Gırlamak, “beni sev, bak çok tatlıyım” anlamına gelse de ince ses tonu ve özellikle beraberinde gelen tıslama, kızgınlık anlamına gelir. Umarız dostunuzu tıslayacak kadar sinirlendiren bir durumla karşılaşmazsınız. Dostunuzla aranızın açılmasını istemeyiz.

- Düzleşen Kulaklar

Patili dostunuzun sinirli olup olmadığına emin olamıyorsanız onun kulaklarına bakabilirsiniz. Kediler hallerinden memnun olduklarında kulakları serbest bir pozisyonda durur yani kasılmaz ve düzleşmez. Yanlardan çekiliyormuş gibi yanlara doğru yatan kulaklar meraklı ve ürkek olduklarına veya sinirli olduklarına işaret olabilir. Özellikle kedinin sırtına yani arkasına doğru düzleşen kulaklar onların kızgın olduklarını gösterir. Üstelik kulakları arkaya yaslanan bir kızgın kedi, her an saldırmaya hazır demektir.

- Gözlerinize Dik Dik Bakan Gözler

Gözünüzün içine bakan kedi her zaman sinirli demek değildir. Ancak kediniz, gözlerinizin içine rahatsız edici ve dikkatli bir şekilde bakıyorsa ve beraberinde göz bebekleri de büyüyorsa sizin de dikkatli olmanızda fayda var. Dostunuz bu hareketi yaptığında, vücut dilinin başka ne söylediğine odaklanabilirsiniz. Kuyrukları, çıkardığı sesler veya tüyleri bu hissiyatı destekliyorsa dostunuzu daha fazla kızdırmamak için ani ve kışkırtıcı davranışlar sergilememenizi öneririz.

- Kabaran Tüyler

Dostunuzun tüylerini kabartması onun kendini tehdit altında hissettiğine ve kendini koruma eğilimi gösterdiğine işarettir. Savunmaya geçen dostunuz ise size veya başkalarına pek sıcak davranır diyemeyiz. Yani tüylerini kabartan bir kediye karşı dikkatli olmanız gerekir.

- Gergin ve Öne Doğru Eğilmiş Bıyıklar

Kedilerin gerginleşerek düzleşen ve aralıkları açılan bıyıklarına dikkat etmenizi öneririz. Bu her zaman onların atağa geçeceklerine işaret olmasa da beraberinde sergilediği tavırları ve çıkardığı sesleri gözlemleyerek onların sinirlendiğini anlayabilirsiniz.

Patili dostlarınızla daha sağlıklı iletişim kurmak için onları tanımak ve onların beden dilini anlayabilmek önemli. Dilerseniz, sizin için hazırladığımız “Bu Kediler Ne Söylüyor?” başlıklı yazıdan konu hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz.