Köpekler Davranışlarıyla Bize Ne Anlatmak İstiyor

Patili dostunuzun hareketlerini anlamlandırmak her zaman kolay olmayabilir. Bazen hep yapmaktan zevk aldığı şeyi yapmayabilir, şaşırtıcı tavırlar sergileyebilir. Onu yargılamadan anlamaya çalışmak bu noktada önemli. Böylece onun neden korktuğunu veya endişelendiğini anlayabilirseniz yardımcı olmanız daha kolay olur. Üstelik mutlu ve huzurlu olduğunda siz de ona eşlik edebilir, mutluluğuna mutluluk katabilirsiniz.

Bu nedenle köpeklerin vücut dili ve anlamları hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. O halde hazırladığımız bu yazıya göz atabilirsiniz.

1. Dili Dışarı Çıkarma, Ağzını Açma ve Kuyruk Sallama Dostunuz dilini dışarı çıkarması, kuyruğunu sallaması veya ağzını açmasının tek başına neyi ifade ettiğini anlamak zordur. Ancak köpeğiniz tüm bunları aynı anda yapıyorsa sizi özlediği anlamına gelir. Hatta sadece özlemekle kalmadığı ve sizden sevgi istediğini de söyleyebiliriz. 2. Kulakları Dikme, Kuyruğu Sabitleme, Ağzı Hafif Açma ve Bedenini Hafifçe Sallama Kulakların dik duruşu ne kadar tek başına iyiye işaret olmasa da beraberinde gelen sabit kuyruk, hafif açık ağız ve sallanan bir bedenin anlamı, köpeğinizin kendini huzurlu ve rahat hissetmesidir. Özellikle siz keyifli bir şekilde film izliyorken veya eğlenceli vakit geçiriyorken yanınıza gelip bu hareketleri sergilerse onun kendini rahat hissettiğinden emin olabilirsiniz. 3. Pati Verme Köpekler sevdiklerine, tanıdıklarına veya tanımadıklarına beklenmedik anda pati verebilir. Hatta belki sokakta yürürken bir köpeğin size pati verdiğine şahit olmuşsunuzdur. Bunun nedeni bazen şartlı refleks yani eğitim sonucu olabilir. Bazen de içgüdüsel olarak yapabilirler. Bu içgüdüsel hareketin temeli ise yavru köpeklerin annelerini emerken daha fazla miktarda süt içebilmek için patileriyle annelerine baskı uygulamasından gelir. Bu nedenle yemek yemek, oyun oynamak veya sevgi istediklerinde size pati uzatabilirler. 4. Dirsek Üzerinde Yatma, Arka Bedenini Havada Tutma ve Kuyruğunu Hızlı Sallama Bir köpeğin kuyruğunu hızlı sallaması aslında pek de iyi sayılmaz. Ancak aynı zamanda dirseklerinin üzerinde yatıyor ve tatlı tatlı sahibine bakıyorsa işte bu, köpeklerin sahiplerini oyuna çağırdığına işaret olabilir. Dostunuzun oyun oynamak istemesi tabii ki sadece bu hareketlerle kısıtlı değil. Ayrıca onun oyun zamanının geldiğini; kulaklarını kaldırıp hızlıca etrafta koşmasından, anlamlandırmakta zorlanacağınız kadar hızlı hareketler yaparak etrafta koşturup aniden durmasından anlayabilirsiniz. 5. Havlama Havlama şekli, köpeğinizin hangi ruh halinde olduğunu anlamanıza çok yardımcı olur. Mesela tiz bir ses tonuyla ve kesik kesik havlıyorsa korku ve endişe içinde olduğunu hissedebilirsiniz. Havlama sesi derinden ve gür olarak geliyorsa hoşlanmadığı bir durum içinde olduğunu ve öfke hissettiğini düşünebilirsiniz. 6. Tek Bacağı Kaldırma ve Kuyruğu Dikme Köpekler doğaları gereği avcı hayvanlardır. Eğer bir bacağı kalkık, bakışları sabit ve kuyruğu dik olan bir köpek görürseniz avına konsantre olduğunu düşünebilirsiniz. Yani yakınlarda bir yerlerde av olduğunu ve köpeğin onu izlediğini tahmin etmek mümkün. 7. Vücudunu, Kulak ve Kuyruğunu Dikme, Tüylerini Kabartma Köpeklerin bu işaretleri onların başkalarına karşı üstünlük kurmaya çalışması anlamına gelir. Bu başka bir köpek, kedi veya insan olabilir. Ayrıca onları sinirlendiren bir durum olması anlamına da gelir. Hoşlarına gitmeyen bu hâl karşısında saldırgan tavırlar sergileyebilirler. Bu nedenle dikkatli olmanızda fayda var. 8. Kuyruğunu Bacaklarının Arasına Sıkıştırıp Kafasını Başka Yere Çevirme

Patili dostunuz kuyruğunu bacaklarının arasına aldıysa ortada ciddi bir durum olduğunu söyleyebiliriz. Beraberinde köpeğiniz göz teması kurmuyor, etrafa bakınıyor ve kendisinin kapladığı alanı küçültmeye çalışıyorsa korku ve endişe içinde olduğunu veya köpeğinizin gergin olduğu düşünebilirsiniz.

Köpeklerin kuyrukları aslında köpek dilini anlamamız konusunda bize yardımcı olacak en iyi işaretlerdir. Siz de köpek kuyruklarının ne anlama geldiği konusunda bilgi sahibi olmak istiyorsanız “Köpeklerin Kuyrukları Ne Anlama Gelir?” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz. Üstelik yazımızın sonundaki eğlenceli testi çözerek bilgilerinizi pekiştirebilir ve konuyu ayrıntılı olarak öğrenebilirsiniz.