Sokak Hayvanlarını Korumak İçin Neler Yapabiliriz

Sokak hayvanları şehir hayatının bir parçası ve bizim desteğimiz, onların çok daha uygun koşullarda sağlıklı ve güvenli bir yaşam sürmeleri için olmazsa olmaz. Peki, sokak hayvanlarını korumak, onlara yardımcı olmak için neler yapabiliriz? Onları nasıl besleyebilir, sağlık durumlarının takibi için kimlerden destek alabiliriz?

Sokak hayvanlarını korumak için bilmeniz gereken en önemli konuları bir araya getirdik ve “Sokak hayvanlarını korurken nelere dikkat etmeliyiz?” sorusunu sizin için cevapladık. Keyifli okumalar dileriz.

1. Kapınızın Önüne Bir Kap Su Bırakabilirsiniz

Su hayatımızın temel ihtiyaçlarından biri. Bu durum tabii ki sokaktaki patili dostlarımız için de geçerli. Evlerimizdeki temiz içme suyunu onlarla paylaşarak sıcak yaz günlerinde serinlemelerine, kış aylarında ise temiz suya çok daha kolay ulaşmalarına yardımcı olabiliriz.

Kapınızın önüne, sokak köşelerine bırakacağınız bir kap su özellikle yaz aylarında birçok patili canın hayatını kurtarabilir. Tabii bu noktada suyun taze ve temiz olmasına özen göstermek değerli. Ayrıca bunu işe, okula, markete giderken bir alışkanlık haline getirmek en etkili çözümlerden biri olacaktır.

2. Öğünlerinizi Onlarla da Paylaşabilirsiniz

Yemeklerinizi sokaktaki köpekler ve kediler ile paylaşabilirsiniz. Her öğünde yemeklerinizin bir kısmını onların mama kaplarına doldurabilirsiniz. Ancak patili dostların metabolizmasının insanlardan çok daha farklı olduğunu unutmamalıyız. Yani kedi ve köpekler insanların yediği her besini yiyemezler. Mesela şekerli yiyecekler, soğan, sarımsak hem kediler hem de köpekler için oldukça zararlıdır. Benzer şekilde çok yağlı ve baharatlı besinler, süt ve süt ürünleri köpekler için sindirilmesi zor ve sağlık açısından sakıncalı gıdalardır.

Güvenli bir şekilde patili canlarla paylaşabileceğiniz bazı besinlere şöyle örnekler verebiliriz:

3. Yanınızda Mama Taşıyabilirsiniz

Artık neredeyse her markette patili dostlarımız için mama bulmak mümkün. Market alışverişinizi yaparken sokak hayvanları için mama da satın alabilirsiniz. Bir paket kuru ya da yaş mamayı sırt çantanıza koyabilirsiniz. Bu sayede sadece sokağınızda bulunan patili dostlarınızı değil, yemek bulamadığı için zor durumda olan sokak hayvanlarını çantanızda taşıdığınız mamalarla besleyebilirsiniz.

Üstelik SemtPati uygulaması üzerinden semtinizdeki patili dostların sağlık bilgilerini kontrol edebilir, onları düzenli olarak besleyen Gönüllüler ile iletişime geçerek beslenme rutinlerini ve özel sindirim ihtiyaçlarına uygun mamaları öğrenebilirsiniz. . Çünkü kediler ve köpekler için durumlarına göre özel olarak ayrı ayrı yaş ve kuru mamalar üretilir. Bunlar arasından seçim yaparak marketlerden uygun mamaları temin edebilirsiniz.

4. Güvenli Alanlar Hazırlayabilirsiniz

Özellikle soğuk havalarda yaşam, minik canlar için oldukça zor geçiyor. Birçok sokak hayvanı kış aylarında soğuktan hasta oluyor. Güvenli bir alan yaparak onlara yardım etmek aslında hiç de zor değil. Basit birkaç karton kutu, kalın örtü, plastik kutu ve straforlarla onlar için çeşitli korunaklar inşa edebilirsiniz. Böylece yağmurlu ve soğuk havalarda sığınacakları yuvaları olmuş olur. Evinize gelen kargolardan biriktirdiğiniz kartonlarla patili dostlarımıza güvenli bir alan oluşturmak için yazımıza göz atabilirsiniz.

5. Belediyelerin Veterinerlik Hizmetlerinden Yardım Alabilirsiniz

Patili dostlarımız için şehir yaşamı oldukça zorlayıcıdır. Bunun sonucunda birçok sokak hayvanı kaza geçirerek ciddi şekilde yaralanabilir.

ALO 153 hattını arayarak bölgenizde hayvanlar için verilen hizmetleri öğrenebilir, yaralı hayvanların konumunu ve durumunu bildirebilirsiniz.

6. Hayvan Bakımevlerine Destek Olabilirsiniz

Bulunduğunuz bölgenin yakınında bulunan geçici bakımevlerini ziyaret ederek her zaman orada sahiplenilmeyi bekleyen minik canlara yardım edebilirsiniz. Bakımevlerine mama bağışında bulunabilir sahipsiz hayvanların yardıma ne kadar ihtiyacı olduğunu evrenize anlatabilirsiniz. Bu sayede de sokak hayvanlarına yardım etmek isteyen birçok gönüllüye ulaşabilirsiniz.

Tüm bunlara ek olarak her canlının sevgiye ihtiyacı olduğunu unutmamakta fayda var. Yaşamımızın bir parçası olan hayvan dostlarımıza sevgi göstermek, onları korumak adına yapabileceğimiz en güzel davranışlardan biridir.