Hatırlamanız Gereken Hayvan Yasası Maddeleri

Sokakta yaşayan patili dostlarımız kent hayatının bir parçası. Bu durumun farkında olan birçok hayvansever, patili dostlarımızın ihtiyaçlarını karşılıyor ve bakımlarını yapıyor. Ayrıca birçok vatandaş, bizimle yaşayan patili dostlarımızın toplumda, şehir hayatında bizim gibi birçok hakka sahip olduğunun farkında. Ancak bu hakların devlet tarafından kabul edilmesi oldukça önemli.

Bu doğrultuda “5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu”nda düzenlemeler yapılarak hayvanların haklarını koruma konusunda çok önemli adımlar atıldı. Biz de bu noktada özellikle “Sokak Hayvanları Yasası” olarak da anılan Hayvanları Koruma Kanunu hakkındaki mühim noktaları sizin için derledik. O halde buyurun. İyi okumalar dileriz.

Hayvanları Koruma Kanunu’na Göre Belediyelerin Yapması Gerekenler Nelerdir?

Sokakta yardıma ihtiyacı olan sahipsiz birçok patili dostumuz var. Sokaktaki hayvanların daha iyi şartlarda yaşamasını sağlamak ve nüfuslarının kontrolsüz bir şekilde artmasını önlemek amacıyla belediyelerin sahip olduğu sorumlulukların kapsamı da yeniden şekillendi. Bu sorumlulukları maddeler halinde şu şekilde açıklayalım:

  • Belediyeler, sokak hayvanlarını koruma altına alacak: Belediyeler; patili dostlarımıza bakımevleri kurarak bakımlarını yapmalı, gerekli tedavileri sağlamalı, kısırlaştırmalı, gerekli aşıları uygulamalıdır. Yani sahipsiz hayvanların rehabilitasyonunu yapmalıdır. Ayrıca rehabilitasyon çalışmalarına ek olarak belediyelerin, bakımevlerinde kaldıkları süre boyunca bu canlıları eğitmeleri de beklenir. Üstelik belediye meclisinin onaylaması durumunda bölgeye hayvan hastanesi kurma sorumluluğu da belediyelere verildi.
  • Belediyeler, bakımevleri ve rehabilitasyon için bütçe ayıracak: Belediyeler, sahipsiz hayvanlarının rehabilitasyonunu yapmak ve onlar için bakımevleri inşa etmek amacıyla bütçe ayırmak zorundadır. Nüfusu 75 bini aşan belediyelerin, 5199 Sayılı Hayvan Hakları Koruma Kanunu’na göre 31.12.22 tarihine kadar bu şartları yerine getirmesi zorunludur.
  • Küçük belediyeler de sokaktaki hayvanların güvenliğinden sorumlu olacak: Nüfusu 25 binin altında olan bölgelerde bakımevi kurma ve rehabilitasyon zorunluluğu bulunmaz. Ancak bu belediyeler, bulundukları yerde yardıma ihtiyacı olan sahipsiz hayvanları tedavilerinin yapılması için en yakın belediyelere götürmekle sorumlular.
  • Rehabilite edilen sokak hayvanları, alındıkları ortama geri bırakılacak: İyileştirilen patili dostlar, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan veri tabanına kaydedilecek. Ardından bakımevinden, alındıkları ortama belediyeler tarafından bırakılacak. Bakımevine hasta veya güçsüz düştüğü için değil de kayıt altına alınmak ve kontrolsüz gelişen hayvan popülasyonunu engellemek amacıyla kısırlaştırılmak için alınan diğer patili dostlar, kısırlaştırılıp ardından alındıkları yere geri bırakılacak. Tabii bırakılmadan önce sağlık koşullarının iyi olduğundan emin olunacak.

Köpek ve Kedi Sahibi Olanların Yapması Gerekenler Nelerdir?

Hayvanları Koruma Kanunu’nda yapılan düzenlemeler sadece sokak hayvanları için değildir. Hayvan sahipleri için de çeşitli sorumluluklar getirir. Kedi ve köpek sahibi olanların yerine getirmeleri gereken sorumluluklar ise şunlar:

  • Dijital kimliklendirme yapılacak: Bu yasaya göre kedi ve köpek sahiplerinin, 2022 yılının sonuna kadar dostlarını dijital kimliklendirme yoluyla kayıt altına alması gerekiyor.
  • Patili dostunu terk edenlere ceza verilecek: Dostunu terk ederek onu sokağa bırakanlara her can için 2 bin TL tutarında idâri para cezası verilecek. Eğer sokağa bırakılan köpek ırkı tehlike arz eden köpek ırklarından biriyse bu tutar 30 bin TL’ye çıkacak.

Hayvanları Koruma Kanunu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hayvanları Koruma Kanunu’nda sokak hayvanları için önemli düzenlemeler yapıldı. Bunların en başında gelen konular; tehlikeli köpek ırkları, pet shop’larda evcil hayvan satışı ve sokaktaki canlara karşı kötü davranışlara yönelik yaptırımlar gibi konulardır. Bu nedenle konu ile ilgili önemli soruları cevaplamakta fayda var.

Tehlike Arz Eden Köpek Irklarını Sahiplenmek Yasak mı?

Düzenlenen hayvan hakları yasasına göre Pitbull Terrier, Japanese Tosa, Dogo Argentino, Fila Brasileiro gibi tehlike arz eden hayvanları sahiplenmek yasak. Hatta sadece bu ırkları sahiplenenlere değil; onların melezlerini üretene, sahiplenene, takas edene, hediye edene ve onların ülkeye girişini, satışını, reklamını yapana da 11 bin TL para cezası verilecek. Ayrıca bu hayvanlara el konulacak ve hayvanlar ilgili belediyeler tarafından hayvan bakımevine götürülecek.

Yasa ile birlikte tehlike arz eden köpek ırklarının tasması ve ağızlığı olmadan sokağa çıkartılmasına, çocuk oyun alanları ve parklarına girmesine de yasak getirildi. Yasaya uyulmaması durumunda köpek sahibine 11 bin TL idari para cezası verilecek. Bu ihlalin tekrar yapılması halinde kişiye tekrar idarî para cezası verilecek, köpek ise ilgili belediyenin bakımevine götürülecek.

Pet Shop’larda Evcil Hayvan Bulundurmak Yasaklandı mı?

Evcil hayvanların satış merkezleri olan pet shop’larda köpek ve kedi bulundurmak 14 Temmuz 2022’den sonrası için yasaklandı. Ancak evcil hayvanların bilgilerine sadece kataloglardan, fotoğraflardan, broşürlerden bakılabilecek şekilde internet üzerinden satış işlemi yapılabilecek.

Hayvanlara Karşı Uygunsuz Davranışların Yaptırımları Nelerdir?

Hayvan Hakları Yasası olarak da bilinen Hayvanları Koruma Kanunu’na göre patili dostlarımızın zarar görmemesi için onlara kasti bir şekilde yapılacak kötü davranışlara çeşitli yaptırımlar uygulanacak. Ayrıca hayvan haklarını ihlal edecek herhangi bir hareketin yaptırımı sadece para cezası olmayacak, hapis cezası da bu yaptırımlardan biri olacak.

Ülkemizde hayvanları korumaya yönelik yasalar günden güne iyileştiriliyor. Hayvan haklarını koruma amacıyla yasalarda yapılan son düzenlemeler de bunun en büyük örneklerinden biri. Yasal düzenlemeler ve toplum eğitimi ile birlikte yakın gelecekte tüm patili dostlarımızın daha korunaklı bir dünyada yaşayacağına inanıyoruz.