Kedi ve Köpeklerin Severek Oynadığı Oyuncaklar

Patili dostlarımızın oyun oynaması sadece eğlenceli zaman geçirmeleri anlamına gelmez. Oyun oynamak, onların hem fiziksel hem ruhsal sağlıklarına iyi gelir. Sosyal becerilerini ve zekalarını geliştirmelerinde etkilidir. Üstelik oyun oynadıkları için daha az sıkılırlar ve bu da olumsuz davranış sergilemelerine engel olur.

Dostlarınızla sokakta, parkta, evde, denizde, havuzda, bahçenizde oyun oynuyor olabilirsiniz. Eğer bu oyunları çeşitlendirmek istiyorsanız doğru yerdesiniz. Çünkü size, evde kolayca yapabileceğiniz köpek ve kedi oyuncağı yapımı konusunda yardımcı olacağız. O halde buyurun, oyuncak yapımına başlayalım!

1. Kedi Nanesinden Kedi Oyuncağı

Kedi oyuncak çeşitleri denilidiğinde akla belki de ilk gelecek kedi oyuncağı, kedi otu olarak da bilinen kedi naneli peluş oyuncaklar olabiliyor. Bazı kediler, yaşa ve genetiğe bağlı olarak kedi nanesine pek ilgi duymasa da kedilerin çok büyük bir kısmı bu bitkiye oldukça düşkün olur. Bunun nedeni de bu bitkinin içeriğinde uyarıcı ve gevşetici esansiyel bir yağ bulunması. Kedi naneli oyuncağı evde kendiniz kolayca yapabilirsiniz. İhtiyacınız olacak malzemeleri şu şekilde sıralayalım:

Malzemeler:
● Derin bir kap ya da bardak
● Uzun çorap
● Bir yemek kaşığı kedi nanesi
● Yarım metre ip
● 2-3 avuç parçalanmış kağıt

Yapılışı: Kabı düz bir zemin üzerinde koyun ve çorabı, parmak kısmı alta gelecek şekilde içine dik olarak yerleştiririn. Dışarıda kalan kısmını kıvırın veya kabın dış kısmına tutturun. Çorabın içine kullanılmış kağıt parçalarını doldurun. Üzerinde kedi nanesini ekleyin. Çorabın üst kısmına ip yardımı ile düğüm atın. İşte, dostunuzun oyuncağı hazır. Dilerseniz çorabın üzerine renkli balık deseni işleyebilirsiniz. Böylece oyuncak daha renkli görünür.

2. Pinpon Topundan Kedi Oyuncağı

Belki de en pratik, en eğlenceli kedi oyuncaklarından biri bu olabilir. Özellikle yavru kediler için uygun olan bu oyuncağı yapmak için ihtiyacınız olacak malzemeleri sıralayalım:

Malzemeler:
● 1 adet pinpon topu ● Makas ya da delici bir alet ● 1 çay kaşığı pirinç (Bulgur ya da mercimek de olabilir.) ● Bant

Yapılışı:
Pinpon topunda pirinç tanesinin geçebileceği büyüklükte bir delik açın. Ardından bu delikten içeriye bir çay kaşığı pirinci dökün ve delik dahil olmak üzere topun her tarafını renkli veya desenli bir bant yardımıyla kapatın. Pinpon topundan oyuncak, küçük dostunuzun oynaması için hazır! Oyuncağı yere yuvarlamanız, dostunuzun ilgisini çekmek için yeterli.

Dilerseniz benzer bir oyuncağı mısır ve pet şişesi yoluyla da hazırlayabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey bir pet şişenin içine bir avuç mısır doldurmak ve şişenin kapağını kapatmak. Şişeyi bir çoraba geçirdikten sonra oyuncağı artık kedinizin oyun alanına bırakabilirsiniz.

3. Keçe Kağıdından Kedi Oyuncağı

Keçe kağıdından kedi oyuncağı ile dostunuzla oynayacağınız oyun, özellikle kilosu nispeten yaşıtlarına göre fazla olan kediler için önerebileceğimiz bir oyundur. Çünkü bu oyun, kedinizin çok hareket ederek enerji harcamasını sağlar.

Kedileri oyuna davet etmek için bazen elinizde olan bir parça kumaşı onun dikkatini çekecek şekilde sallamanız bile yetebilir. İşte, keçe kağıdından yapabileceğiniz bu hareketli kedi oyuncağı da kedilerin tam olarak sevdiği oyuncaklardan biri. Hemen malzemelere geçelim o halde.

Malzemeler:
● 2-3 renkte keçe kağıdı ● Makas ● İp ● Tahta çubuk ● Delgeç ● Silikon yapıştırıcısı ve tabancası

Yapılışı:
Yaratıcılığınızı kullanarak keçe kağıtlarını dilediğiniz şekillerde ve boyutlarda kesebilirsiniz. Bu sırada boyutlar arasında 2 katından fazla fark olmaması önemli. Ardından bir delgeç yardımıyla kestiğiniz parçaların istediğiniz bir yerinde delik açın ve bu deliklerden ipi geçirin. Tüm parçaları ipe dizdikten sonra ipin en alt noktasına ve keçe kağıtlarının bittiği noktaya düğüm atın. İpin boş tarafını ise tahta çubuğa dolayın ve silikon yapıştırıcısı ile sabitleyin. Oyuncak hazır!

Bu oyunu oynamak için çubuğun bir ucundan tutmanız ve sallamanız yeterli. Keçe kağıtlarının olduğu kısmın hareketlenmesi, dostunuzu oyun için heyecanlandırmaya yeter.

4. Köpek İçin Kumaştan Diş Kaşıma Oyuncağı

Özellikle yavru köpeklerin dişleri çıkmaya başladığı zaman ağızlarında kaşıntı olur. Dostunuzun hem dişini kaşıyabileceği hem de eğlenebileceği köpek oyuncağı çeşitlerinden biri de kumaştan diş kaşıma oyuncağıdır. Bu oyuncağı yapmak için ihtiyacınız olacak malzemeler ise biraz kumaş parçası ve bir makas.

Yapılışı: Eski ve kullanmayacağınız birkaç tişörtü 5-10 cm kalınlığında olacak şekilde keserek dikey olarak 9 parçaya bölün. Ardından bu parçaları 3’er 3’er ayırın. Her 3’lüyü kendi arasında örerek başlangıç ve bitiş noktalarını düğümleyin. Son olarak ortaya çıkan 3 parçayı da kendi arasında düğümleyin ve aynı şekilde iki tarafını da açılmayacak şekilde bağlayın. Dostunuz bu oyuncakla kemikle oynadığı gibi oynar ve oyuncağı dişleri ile kemirir. Böylece dişlerinin kaşıntısını giderebilir.

5. Tenis Topundan Köpek Oyuncağı

Köpek oyuncakları arasında belki de akla ilk gelen, her boyutta ve çeşitte toplar olabilir. Siz de dostunuzla oyun oynarken daha yaratıcı ve eğlenceli köpek oyuncak fikirleri arıyorsanız bu önerimiz ilginizi çekecek. Ayrıca tenis topundan köpek oyuncağı da köpek kemirme oyuncaklarından biridir. Tenis topu oyuncağının malzemelerine geçelim.

Malzemeler: ● Kumaş parçaları ● Tenis topu ● Delici veya kesici bir alet

Yapılışı:
Yine benzer şekilde eski tişört veya giysileri dikey bir şekilde kesip birbirleri ile gruplandırarak örün. Ancak burada daha ince kumaş elde etmek için kestiğiniz kumaşların enini 4-5 cm olarak hazırlamanız gerekir. Ardından eski ve basıncı azalmış bir tenis topunu delerek bu kumaşı içinden geçirin. Dostunuz bu topu tutarak kumaşla oynayabilir ve top yuvarlanarak kumaşı hareket ettirdiği için oyuncak onun daha çok dikkatini çekebilir.

Patili dostlarınız için hazırlayabileceğiniz oyuncakları sıraladık. Dilerseniz “Karton Kutudan Kedi Evi Yapıyoruz” başlıklı içeriğimizi okuyarak kedi evi yapımı hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.