Köpeklerde Sindirim Sistemi Problemleri ve Tedavileri

Köpeklerin sindirim sistemleri oldukça hassastır. Bu nedenle köpeklerde sindirim problemi ve mideyle ilgili sorunlar oldukça yaygındır. Bazen basit bir mama değişimi bile onların mide ve bağırsak sorunlarıyla karşı karşıya kalmalarına neden olabilir.

Tüm bunlar hakkında bilgi sahibi olmak, dostunuzun sindirim sistemi sağlığı problemleri olduğunda ona daha kolay ve hızlı yardım edebilme noktasında önemlidir. Bu nedenle köpeklerde sindirim sistemi hastalıklarına ve bunların genel tedavi yöntemlerine değindik.

1. Stresten Ortaya Çıkan Diyare

Köpekler yer değişikliği yaptıklarında, travmatik olaylar yaşadıklarında, uzun süre yalnız kaldıklarında veya daha birçok nedenden dolayı sıklıkla mide ve diyare sorunları yaşayabiliyorlar. Patili dostunuz böyle bir sorun yaşarsa ilk olarak onun 1-2 saat boyunca mama yemesine izin vermemeniz gerekiyor. Ardından sindirimi kolay, az yağlı ve yüksek lifli yiyecekler yemesini sağlayabilirsiniz.

İki gün içinde dostunuzun şikayetlerinde herhangi bir azalma göremiyorsanız veteriner hekime danışmanızı öneririz. Ayrıca burada dostunuzun ishalinde kan olup olmamasını gözlemlemeniz önemli. Böyle bir durum varsa hiç zaman kaybetmeden veteriner hekimden yardım almalısınız.

2. Köpeklerde Bağırsak Tıkanıklığı

Bağırsak tıkanıklığı, köpeklerde ince bağırsaktan sıvıların ve yiyeceklerin geçmeye çalışıp tamamen veya kısmen geçememesi durumudur. Yani bağırsakların tıkanması sorunudur. Bu sorun dostunuzun yabancı cisim yutmasıyla meydana gelebilir. Listenin en tehlikeli hastalıklarından biri olan bağırsak tıkanıklığı tedavi edilmezse beraberinde hiç istenmeyen sonuçlar getirebilir.

Öncelikle dostunuzun veteriner kontrolünde muayene edilmesi gerekir. Ardından tedavisi için tıbbi operasyon veya ilaç tedavisi uygulanabilir. Eğer yabancı bir cisim tıkanıklığa neden olmuşsa bu durumda ameliyatla bu cisim çıkarılabilir.

3. Köpeklerde Pankreatit

Köpeklerde görülen pankreatit hastalığı, pankreas organının iltihaplanması ve şişmesi sonucu ortaya çıkar. Pis ortamlarda bulunan, zararlı bakteriler taşıyan veya yağlı besinleri yiyen köpeklerde pankreatit sorunu ortaya çıkabilir.

Sindirim sistemi bozukluğundan biri olan pankreatit hastalığının en uygun tedavisini veteriner hekimler tavsiyesiyle öğrenebilirsiniz. Veteriner; çeşitli ağrı kesiciler, kusma önleyiciler, antibiyotikler veya serumlar verebilir.

4. Enfeksiyondan Kaynaklı Sağlık Problemleri

Rotavirüs, kanin adenon enteri ve parvovirüs, köpeklerde sıklıkla görülen enfeksiyon kaynaklı bağırsak hastalıklarındandır. Özellikle yavru köpeklerde çok karşılaşılan distemper ve köpek gençlik hastalığı olarak bilinen parvovirüs, bulaşıcı ve ölümcül olabilen viral sebepli hastalıklardandır. Bu hastalık, patili dostların bağırsaklarında ortaya çıkan enfeksiyonlardan kaynaklanır.

Dostunuz özellikle yavruysa dışkısını sık sık kontrol etmeniz bu noktada önemli. Parvovirüs için çok etkili bir tedavi yöntemi bulunmuyor. Burada yapılacak ilk şey, dostunuzun yoğun ishal ve dehidrasyondan sonra vücut sıvısının korunmaya çalışılmasıdır. Burada dostunuza istikrarlı olarak destek olmanız, ona sevgi göstermeniz de oldukça önemli.

5. Toksik Yiyeceklerden Kaynaklı Zehirlenmeler

Bazı yiyecekler köpekler için hiç ummadığınız kadar toksik olabilir. Mesela çikolata ve avokado bu yiyeceklerden sadece birkaçıdır. Bunlara ek olarak tüm canlılar için zehirli olan kimyasal temizlik maddeleri de onların sindirim sağlığı başta olmak üzere fiziksel sağlıklarını ciddi oranda tehlikeye atar.

Patili dostunuzda titreme veya kalp atışında ani değişiklikler hissederseniz derhâl size en yakın veterinere gitmenizi ve yardım almanızı öneririz.

6. Köpeklerde Mide Genişlemesi ve Volvulus

Volvulus hastalığı köpeklerde mide tansiyonu olarak da bilinir. Mide genişlemesi ve volvulus, ciddi sayılan sindirim bozukluğundandır. Bu hastalıkta mide bükülür ve içindeki gazları hapseder. Bu durum da iç kanamaya, midenin genişlemesine, dalakta hasar bırakmaya veya mide yırtılmasına neden olabilir.

Bu hastalıkların tedavileri ihmal edilmemelidir. Tedavi sürecinde de ağrı kesici ilaçlar, gazın bir kısmını çıkarmak için kullanılabilecek mide sondası veya tıbbi operasyon değerlendirilebilir.

Köpeklerde görülen sindirim sorunlarından bazıları bu şekilde olsa da başka problemler de mevcuttur. Yapılabilecek en iyi şey ise dostunuzda hissettiğiniz küçük bir değişiklikte bile veteriner hekiminize danışmanız ve ondan yardım almanızdır.

Tabii bazen küçük değişiklikleri fark etmek mümkün olmayabiliyor. Ancak dostunuzun bir sağlık sorunu olup olmadığını anlamanızı kolaylaştıracak bir önerimiz var. “Köpeklerin Hasta Olduğunu Nasıl Anlarız?” başlıklı yazımızı okuyarak konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.