Köpeklerin En Çok Korktuğu 5 Şey

Köpek dostlarımız bazen bebeklik dönemlerinde yaşadıkları bir travmadan, bazen de yavruyken yeterince sosyalleşememelerinden dolayı cisimlerden, seslerden veya başka şeylerden korkabilirler. Köpeklerde korku belirtileri de kendini değişik şekillerde gösterebilir, ancak genellikle korktuklarında stres hormonu salgılar ve kontrollerini kaybederler.

Diğer yandan köpeklerin fobileriyle bilinçsizce yüzleşmesi uzun vadede özgüven kaybına ve psikolojik problemlere neden olabilir. Peki, köpekler neden korkar ve korkularını nasıl yenebilirler?

1. Gök Gürültüsü ve Havai Fişek Gösterileri

Patili dostlarımız aniden meydana gelen yüksek seslere karşı oldukça duyarlıdır. Gök gürültüsü, havai fişek gösterileri ve hatta elektrikli süpürge sesi, köpekleri korkutan seslere örnek olarak verilebilir. Tabii seslere karşı verebilecekleri tepkiler de köpekten köpeğe farklılık gösterebilir.

Bazıları sese karşı hassasiyetlerini belli ederek kulaklarını sesin geldiği yöne çevirir ve savunma için kendini hazırlar. Bazılarıysa kendilerini güvende hissedebilecekleri yerlere saklanma eğilimi gösterir. Sesin korkusundan olumsuz etkilendikleri için kaçabilir ve kaybolabilirler.

Dostunuzun bu seslerden korktuğunu düşünüyorsanız gök gürültüsü veya havai fişek gibi yüksek sesleri duyduğunuzda bu sese karşı kendinizin ve çevrenizdeki insanların tepki vermemesini sağlayabilirsiniz. Dostunuz sizin sese karşı rahat ve iyimser olduğunuzu gördüğünde sese yavaş yavaş alışabilir.

2. Yalnız Kalmak veya Terk Edilmek

Köpekler, insanlarla yaşamaya entegre olan evcil hayvanlardır. Özellikle insanlarla bir dönem yaşayan, yaşamaya alışan köpekleri strese sokan şeylerden biri de yalnız kalma korkusu ve terk edilme korkusudur.

Köpeklerde terk edilme korkusu, mental açıdan zor anlar yaşamalarına hatta depresyona girmelerine yol açabilir. Yalnızlık korkusu ve terk edilme korkusu yaşayan köpekler; evde yalnız kaldıklarında hırçınlaşabilir, istenmeyen davranışlar sergileyebilir. Bu nedenle işi gereği sıklıkla evden ayrılmak zorunda kalan, şehir dışına seyahat etmesi gereken bireylerin köpek sahiplenmesi, köpekler için pek de alışması kolay bir durum sayılmayabilir.

Eve döndüğünüzde onunla gezintiye çıkmayı, birlikte oyunlar oynamayı ihmal etmemenizi öneririz. Bu onun terk edilmediğini anlaması ve korkusunu yenmesi için önemli bir adımdır.

3. Veterinere Gitmek

Veterinere gitmek ve burada muayene olmak, sadece köpekler değil, kediler için de bir fobidir. Bunun nedeni sağlık sorunları olsun olmasın veterinere giderek ihtiyaçları olan tedavileri, aşıları olmaları, operasyonları geçirmeleri sırasında canlarının az da olsa yanmasıdır. Bu yüzden veterinere gitmeyi akıllarında “kötü” olarak kodlarlar.

Patili dostunuzla veteriner korkusunun üstesinden gelmeniz mümkün. Ancak biraz zamana ihtiyacınız olacak. Köpeğinizi hiçbir sağlık muayenesi yaptırmadan veteriner ziyaretlerine götürebilirsiniz. Bunu düzenli olarak tekrarlamanızı öneririz. Bazı ziyaretlerinizde veteriner hekimin dostunuza küçük hediyeler vermesine izin vererek onun korkusunu yenmesini sağlayabilirsiniz.

4. Araba Yolculuğu Yapmak

Araba yolculukları bazı köpekler için tam bir korku kaynağı olabilir. Aslında bu korku da köpeği veterinere götürmekle yakından ilgilidir. Ayrıca köpekler araba tekerleği gibi dönen objeler karşısında kayıtsız kalmayıp tehdit olarak algılayabilirler.

Dostunuzun araba yolculuğu korkusu yoksa bile arabaya binmeyi bilmeyen bir köpekse ilk deneyimi onu korkutabilir. Köpeğin korkmasına izin vermeden onu arabaya alıştırabilirsiniz. Köpeklerin arabayla seyahat etme korkusunu yenmek zaman alsa da ona göstereceğiniz ilgi sayesinde bu süreci başarıyla tamamlayabilirsiniz. Dilerseniz “Köpeklerle Araba Yolculuğu Yapmadan Önce Bilmeniz Gerekenler” başlıklı yazımızdan ihtiyacınız olacak tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

5. Merdiven Kullanmak

Köpeklerin hoşlanmadığı şeylerden biri de merdivenlerden çıkmak veya inmektir. Bunun en büyük nedenleri, köpeğin yavruyken merdiven kullanma deneyimi yaşamaması, fazla sosyalleşememesi olabilir. Tek katlı bir evde, barınakta, sokakta büyüyen köpekler merdivenle karşılaşmaları durumunda ondan korkabilirler. Çünkü bu durum onlar için alışılmışın dışındadır.

Köpeklerdeki merdiven kullanma korkusunu aşmak için yapmanız gereken ilk şey köpeği yükseğe çıkma konusunda alıştırmak. Bu nedenle az sayıda basamağı olan ve kaygan olmayan zeminlerde alıştırma yaparak başlayabilirsiniz. Böylece kısa sürede daha yükseğe çıkararak korkmadan alışmasını sağlayabilirsiniz.

Genel olarak köpeklerin hoşlanmadığı şeyler bu şekilde olsa da bazı köpekler yaşadıkları travma nedeniyle spesifik olarak belirli bir objeden, aktiviteden, tavırdan korkabilir. Böyle durumda bir veteriner hekimden destek alarak patili dostunuz için uygun bir alıştırma programı ayarlayabilirsiniz.