Oyun Oynamanın Önemi

Köpeklerin oyun oynaması onlar için bir eğlenceden çok daha fazlasıdır. Oyun oynamak onların ruhsal, fiziksel sağlıklarına iyi gelmesi, sosyalleşmeleri ve daha birçok açıdan oldukça önemlidir.

O halde köpek dostlarınızla birlikte hangi oyunları oynayabileceğinizden bahsedelim. Ancak öncesinde köpekler için oyun oynamanın önemine değinelim.

    ● Fiziksel sağlığa olumlu etkisi: Köpeklerin düzenli bir şekilde oyun oynaması, kalplerini sağlıklı tutmada yardımcıdır. Oyun oynarken sık sık hareket etmeleri, eklemlerinin sağlığını iyileştirmede etkilidir. Ayrıca oyun oynamak onların koordinasyon yeteneklerini geliştirir. ● Zihinsel gelişime faydası: Kurallı oyunlar köpeğinizin sadece vücudunu değil, beyni de kullanmasını da sağlar. Bu durum köpek dostunuzun zihnini açık tutar ve konsantrasyon yeteneğini geliştirmeye yardımcı olur. Aynı zamanda oyun oynamak köpeklerin stresini azaltmada etkilidir. ● Sosyal becerilerin gelişmesi: Köpeğinizin diğer köpeklerle ve insanlarla oynaması, genel sosyal becerilerini geliştirmesine yardımcı olur. Oyundaki temel kuralları ve bunlara uyarak oyunu oynamayı öğrenir. ● Davranışlara etkisi: Ayakkabı çiğneme, aşırı havlama gibi davranışlar oyun oynayan köpeklerde daha az görülebilir. Çünkü köpekler sıkılabilir ve sıkıldığında kendilerini eğlendirmek için bu aktivitelere yönelebilirler. Ancak oyun oynamak, spor yapmak bu olumsuz davranışları azaltmaya yardımcı olur. ● Oyun oynanan kişi ile bağın güçlenmesi: Patili dostunuzla günde oynayacağınız birkaç dakikalık keyifli bir oyun bile aranızdaki bağı güçlendirmede etkilidir. Onları sizinle ilgilenmeleri ve zaman geçirmeleri için motive eder.
Köpeklerle Oynayabileceğiniz Oyunlar

Patili dostlarınızla birlikte oynayabileceğiniz çok sayıda köpek oyunu bulunur. Yumuşak bir yastık, peluş oyuncak, köpekler için oyuncak olarak üretilen kemik gibi objelerle dostunuzla oyun oynamaya başlayabilirsiniz. Yanınızda köpeğinizle oynayabileceğiniz uygun bir cisim yoksa yaratıcı oyunlar da üretebilirsiniz. O halde oyun zamanı! 1. Peluş Oyuncak Yakalama görsel

Peluş oyuncak yakalama oyunu köpekler için en eğlenceli oyunlardan biridir. Bu oyunu bir çubuğa ip bağlayarak ve ipin ucuna da peluş oyuncak bağlayarak patili dostunuzun oynaması için hazırlayabilirsiniz. Oyunda dostunuzun yapması gereken, peluş oyuncağı yakalamaktır. Tabii bu sırada sizin, çubuğu hareket ettirmeniz gerekir ki köpeğiniz oyuncağı kolay bir şekilde yakalayamasın.

Bu oyun köpeğinizi zihinsel ve fiziksel olarak aktif tutmanın eğlenceli yoludur. Özellikle enerjisi yüksek köpekler için harika bir oyundur. Çünkü hızlı bir tur, dostunuzu gerçekten yorabilir ve enerjisini atmasını sağlayabilir. 2. Çeşitli Su Oyunları görsel

Dostunuzun sıcak havalarda hem serinlerlemesini hem de eğlenmesini istiyorsanız su oyunları aradığınız oyunlardan olabilir. Çünkü köpeklerin çok büyük bir kısmı suya oldukça düşkündür.

Patili dostunuzu sıcak yaz günlerinde denize, göle götürebilir ve buralarda onlarla yüzerek serinlemelerini sağlayabilirsiniz. Mesela onun oyuncaklarından birini veya küçük bir topu (Futbol topu bu oyun için fazla büyük olabilir.) su içinde ona atabilir ve size getirmesini sağlayabilirsiniz. Tabii bu köpek oyuncaklarının suda batmaması önemli. Dostunuzun oyuna alışması için de öncelikle mesafeyi çok az tutmanız gerektiğini unutmayın.

Denize gitme imkanınız yoksa bahçenizde veya sokağınızda da patili dostunuzla su oyunları oynayabilirsiniz. Bahçenize bir şişme havuz alabilir ve benzer oyunu burada oynayabilirsiniz. Alternatif olarak bir su tabancası ya da sulama hortumları yoluyla onun yakınına su sıkabilir ve suyu yakalamasını sağlayabilirsiniz. Ancak suyun tazyikli olmaması burada önemli.

3. Frizbi Oyunu görsel

Köpeklerle oynanan oyunlardan hareketli ve bir o kadar eğlenceli seçeneklerden biri de frizbi oyunudur. Frizbi oyunu, kovalamaca konusunda içgüdüsel olarak da istekli olan köpekler için harika bir egzersizdir. Bu oyun, dostunuzu uzun mesafelerde koşması için teşvik eder.

Dostunuz frizbi oyununu oynamayı bilmiyorsa öncelikle frizbiyi kısa mesafe gidecek şekilde yavaşça fırlatabilir veya yerde yuvarlayabilirsiniz. Onu frizbi oynama konusunda heyecanlandırarak alıştırma yapabilirsiniz. Köpek dostunuz oyuna alıştıktan sonra frizbiyi daha uzağa atabilirsiniz. Ancak bu oyunu plastik sert frizbilerle oynamanızı önermeyiz. Çünkü bu eski tip frizbiler dostunuzun canını yakabilir ve dostunuz onu yakalamakta güçlük çekebilir. Lastik yapıda, esnek frizbi ile daha rahat oynayabilirsiniz.

Bu oyunu lastik bir top ile de oynayabilirsiniz. Hatta evde, sokakta, bahçede yavru köpeklerle top oynayabilirsiniz. Ayrıca yavru köpekler topla kendi başlarına oynamayı da çok severler. Topu onlara vererek kendi başlarına topla oynamalarını sağlayabilirsiniz.

4. Saklambaç görsel

Saklambaç oyunu belki hepimizin çocukken severek oynadığı bir oyundu. Köpekler için de bu durum farksız. Dostunuzu saklambaç oynamaya alıştırmak için öncelikle onun yanından uzaklaşın, bir yere saklanın ve ona yanınıza gelmesi için seslenin. Gelmiyorsa ilgisini çekebilecek bir ses veya sevdiği bir oyuncağın sesi ile onun yanınıza gelmesini ve sizi bulmasını sağlayın. Sizi bulduğunda heyecanlı tavırlar sergileyin ve oyundan zevk aldığınızı belli edin. Bunu tekrarladığınızda patili dostunuz tekrar saklambaç oynamak için sizi bekliyor olacak.

5. Hazine Bulma Oyunu görsel

Köpekler kendi yiyeceklerini diğer avcı hayvanlardan saklamak için içgüdüsel bir davranış olarak yeri kazarlar. Ayrıca koku duyuları çok gelişmiş olan köpekler, koklayarak objeleri tanımaya çalışırlar. Bu içgüdüsel davranışları bir oyun haline getirebilirsiniz. Sahilde ya da bir çocuk parkındaki kumlu zemine sevdiği bir oyuncağı saklayabilirsiniz. Ardından dostunuzun oyuncağı bulmasını sağlayabilirsiniz. Üstelik hazine bulma oyunu eğlendirirken koku alma duyularını geliştirmede de etkilidir.

Patili dostunuzla oyunlar oynamadan önce ona oyunu öğretmek için ödül mamalarından faydalanabilirsiniz. Söz konusu oyuna uygun olarak yapması gereken bir hareketi yaptığında ödül maması verebilir ve ardından ödül vermeden oyununuza devam edebilirsiniz.

Ayrıca oyun oynarken ödül olarak köpeğinizin oyunu kazanmasına izin vermeyi unutmayın. Çünkü onların kazanmasına izin vererek bunu daha ilgi çekici ve eğlenceli hale getirirsiniz. Bu da onların oyun oynamaları için motivasyonlarını artırır.

İyi eğlenceler dileriz!