4 Nisan Dünya Sokak Hayvanları Günü

Dünyanın her yerinde kentleşmenin de etkisiyle hayvanlar, şehir hayatımızın bir parçası haline geldi. Ancak evcilleşerek insanlarla beraber şehir hayatına adapte olmaya çalışan minik dostlarımız, yaşamlarını sürdürürken çok sayıda zorlukla karşılaşabiliyor.

Peki, sokaktaki dostlarımızın ihtiyaçları neler? Sokak hayvanları hakkında bilgi sahibi olmak, onların ihtiyaçlarını bilmek ve problemlerine çare bulmak bize düşen sorumluluklardan bazılarıdır. Hadi gelin, 4 Nisan Dünya Sokak Hayvanları Günü'nde onlara nasıl yardımcı olabileceğimize daha yakından bakalım.

1. Temiz Suya Erişimlerini Kolaylaştırın

Sokak hayvanları da insanlar gibi su olmadan hayatlarını sürdüremez ve özellikle sıcak havalarda su içmeye oldukça fazla ihtiyaç duyarlar. Ancak köpekler ve kediler, özellikle yaz aylarında ihtiyaçlarını karşılayacak suya ulaşma konusunda her zaman şanslı olmayabiliyorlar. Bu noktada onlara ihtiyaçları olan suyu ulaştırmak hiç de zor değil. Tabii burada dikkat edilmesi gereken 2 konu var. Bunlar şu şekilde:

  • Temiz ve taze su içmelerine yardımcı olun: Su kabının, kolay tozlanmayacak bir konumda olması yani suyun pislenmemesi önemli. Ayrıca su kabındaki suyu gün içinde birkaç kere ya da gün aşırı olacak şekilde tazelemeniz, onların taze su içmesini sağlar.
  • Su kabını kolayca ulaşabilecekleri yerlere bırakın: Sokak hayvanları için sokağa bıraktığınız bir kap su eğer işlek caddelere, ana yollara yakınsa bu onlar için büyük bir tehdittir. Bu nedenle su kaplarını mahalle aralarına, tenha yerlere koyabilirsiniz.

2. Karınlarını Doyurmalarına Yardımcı Olun

“Sokaktaki sahipsiz hayvanlar bir şekilde yiyecek bulur.” diye düşünmemek gerekiyor. Çünkü bazen birçok sokak hayvanı, buldukları bozuk yemekleri yiyerek bazı sağlık problemleri veya zehirlenmeler yaşayabiliyor. Bunun olmasını engellemek için hem onların beslenmelerine uygun olabilecek öğünlerinizi onlarla paylaşabilir hem de onlara kedi ve köpeklere özel olarak üretilen mamalardan alabilir, gün içinde 1-2 kere kaplarına mama koyabilir ve karınlarını doyurabilirsiniz.

Ayrıca dilerseniz sokak hayvanlarını beslerken dikkat etmeniz gerekenleri ve sokak hayvanlarını korumak için yapabileceklerinizi öğrenmek için sitemizde bulunan ilgili yazıyı okuyabilirsiniz.

3. Özellikle Trafikte Onların Varlığını Aklınızdan Çıkarmayın

Kedi ve köpekler hatta sokakta yaşayan tüm küçük, büyük hayvanlar için şehir hayatının getirdiği en büyük zorluklardan bazıları işlek caddeler ve ana yollardan süratle geçen arabalardır. Ancak sokaktaki dostlarımızı trafik kazalarından korumak hiç de zor değil. Yapılabilecekleri 2 başlıkta açıklayalım.

  • Sürücü olarak: Yolculuklarınız sırasında özellikle şehir merkezlerinde önünüze her an bir canlının çıkabileceğini düşünerek sürüş yapmanız önemli. Bu nedenle sürüş esnasında her zaman tetikte olarak sokakları patili dostlarımızla paylaştığınızı düşünebilir ve hız kontrolünü sağlayabilirsiniz.
  • Semt sakini olarak: Patili dostlarınızın caddelerde yaşamasındansa sokaklarda, parklarda yaşamasını sağlamak için onları bu bölgelerde barındırabilirsiniz. Yani onlarla bu bölgelerde oyun oynayabilir, buralara alışmalarını ve kendilerini güven hissetmelerini sağlayabilirsiniz.

Ayrıca 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’na göre bir hayvana çarpan ve ona zarar veren şoför, onu en yakın veteriner hekim ya da tedavi ünitesine götürmek veya götürülmesini sağlamak zorundadır. Bu noktada dilerseniz Hayvan Haklarını Koruma Kanunu hakkında sizin için hazırladığımız ilgili yazıyı okuyarak konu hakkında bilgi edinebilirsiniz.

4. En Önemlisi Onları Sevin

Hayvanlar da en az insanlar kadar sevgiye ve ilgiye ihtiyaç duyar. Öyle ki, sokaktan geçerken başını okşadığınız sokak hayvanı o gününü huzurlu ve mutlu bir şekilde geçirir. İlerleyen zamanda ise daha uysal ve evcil bir tavırla size karşılık verebilir.

Sokaktaki dostların yaşadığı daha birçok sorun var. Tüm bu sorunların yaşanmaması için bize düşen sorumlulukları yerine getirerek toplumda gereken farkındalığı yaratmak önemli.

4 Nisan Dünya Sokak Hayvanları Günü Kutlu Olsun!

Dünyanın sadece bize ait olmadığının, sokaktaki dostlarla aynı yaşamı paylaştığımızın bilincinde olmak, sokak hayvanlarının yaşadığı sorunları çözebilmek için yapabileceklerimizin en başında gelir. Bu sebeple, onların haklarının farkında olmak ve bu farkındalığı yaymak için 4 Nisan Dünya Sokak Hayvanları Günü kutlanıyor.

Hiçbir patili dostumuzun aç susuz kalmayacağı, beraberce sevgi içerisinde yaşayacağımız, dostlukla güzelleşen bir geleceğe! 4 Nisan Dünya Hayvanları Koruma Günü kutlu olsun.